piątek, 23 sierpnia 2013

LiteraTura, Wrocław 2013

WYDARZENIE CZYTELNICZE -
BĄDŹ RAZEM Z NAMI!

Impreza tej miary organizowana jest pierwszy raz.  „LiteraTura I Wrocław 2013” odbędzie się 31 sierpnia br. we Wrocławiu. Ma na celu aktywne promowanie kultury, a zwłaszcza czytelnictwa.

Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 14:00 w Parku Teatralnym (Park im. Mikołaja Kopernika w Wrocławiu), gdzie dojdzie do spotkania pisarzy z czytelnikami. W tym miejscu autorzy i uczestnicy spotkania nawiążą bezpośredni kontakt, będą spacerować alejkami parku, rozmawiać i dyskutować na temat literatury, a przy tym doskonale promować innowacyjną, a tym samym bardzo ciekawą formę wypoczynku. Warto zauważyć, że już sam tytuł akcji „LiteraTura I Wrocław 2013” jest przewrotny, przyciągający uwagę. Bowiem w ciekawy sposób pokazuje jak niesamowicie można bawić się językiem, słowem... Autorzy, pisarze robią to na co dzień, a czytelników i odbiorców literatury pragną tym zainteresować, zaszczepić w nich chęć obcowania z książką i słowem pisanym. Wciągnąć ich nie tylko w świat książki, ale w osobisty świat każdego z autorów. Ważnym aspektem tej części wydarzenia będzie szeroko rozumiana przestrzeń miejska Wrocławia. Pisarze będą propagować czytelnictwo w każdej grupie wiekowej. Czytelnicy posiądą możliwość nabycia książek oraz uzyskania autografów i dedykacji od ich twórców. Chętni pisarze przeczytają fragmenty swoich utworów, jednocześnie reklamując własną twórczość. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wystawić książkę za witrynę księgarni. Proponowana forma promocji jest nowoczesna i co najważniejsze - czytelnik jest w nią zaangażowany równie mocno jak autor.

A oto pozostałe atrakcje:
- Około godz. 16:00 w księgarni Matras na ul. Świdnickiej odbędą się indywidualne prezentacje wybranych działów literatury, wykłady przeprowadzone przez pisarzy, aktywna sprzedaż egzemplarzy książkowych, konkursy z nagrodami, wywiady oraz zabawy z uczestnictwem czytelników. Odwiedzający w tym czasie księgarnię będą mieli szansę na rozmowy z autorami, którzy opowiedzą o swojej twórczości, inspiracjach, doświadczeniach podczas wydawania książek, jak również o sobie. Każdy z autorów otrzyma przydział do odpowiedniego sektora księgarni, tym samym starając się wzbudzić zainteresowanie czytelników różnymi gatunkami literackimi. Z kolei w tzw. „dark roomie” księgarni Matras, autorzy w zamkniętej grupie odbiorców dokonają prezentacji na wybrany przez siebie temat, związany nie tylko z literaturą, ale również z szeroko pojętą twórczością.
- Podczas wydarzenia przewidziano liczne konkursy i zabawy dla czytelników, w których będzie można wygrać egzemplarze książkowe.
 -Około godz. 20:00 grupa organizatorów i biorących udział w akcji pisarzy weźmie udział w „Marszu żywych autorów”, podczas którego prezentowana będzie forma aktywnej rekreacji czytelniczej oraz nakłanianie mieszkańców miasta do czynnego udziału w „Marszu…”. –
Około godz. 20:45 na Moście Zakochanych - zakochani w literaturze uczestnicy zawieszą kłódki na znak wiecznej miłości do słowa pisanego, ukazując w ten sposób swoje przywiązanie do kreatywnego tworzenia. Kłódki będzie można podpisywać wspólnie z czytelnikami.
- O 21.00 przejście Z Mostu Tumskiego do Antykwariatu „Szarlatan”, gdzie wśród dzieł literatury polskiej i światowej, umieszczą liście własnej twórczości na Drzewie Literatury, w ten symboliczny sposób podkreślając swój związek z dawnymi mistrzami oraz tymi jeszcze nienarodzonymi.
- O godz. 22:00 uczestnicy wezmą udział w pokazie ognia, wody i światła. Odbędzie się sesja fotograficzna, będąca pamiątką spotkania.
Podczas imprezy odbędzie się również „uwolnienie książek” - w ramach akcji „Cały Wrocław czyta”. Przez to hasło - rozumiane jest dzielenie się z innymi słowem pisanym, poprzez pozostawienie pozycji literackich w specjalnie na to przeznaczonym miejscu, dla czytelników.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!Nie jestem autorką tekstu. To fragment kampanii promującej  wydarzenie czytelnicze, którego pomysłodawcą i głównym inspiratorem jest: Sztukater.

17 komentarzy:

 1. Wszystko zapowiada się tak świetnie, że mam wielką ochotę się tam zjawić! Kto wie, może akurat się uda.. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że mam do Wrocławia tak daleko :( Ale ogromnie cieszy mnie, że takich akcji jest co raz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Za daleko :C

  Pozdrawiam, obserwuje i zapraszam do siebie.
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna inicjatywa, szkoda, że tego typu imprezy są tylko w "wielkich" miastach :( Niestety Wrocław jest za daleko, abym mogła uczestniczyć :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że to tak daleko ode mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybierasz się? Zapowiada się bardzo przyjemne wydarzenie, szkoda tylko że tak daleko :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej. Mam zamiar zobaczyć z bliska jak to będzie wyglądało:)

   Usuń
  2. Olu, mam nadzieję, że podzielisz się wrażeniami na blogu. To wszystko zapowiada się świetnie.

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że wszystko pięknie się uda i z pewnością podzielę się wrażeniami:)

   Usuń
 7. Mogę tylko przyłączyć się do lamentujących z powodu odległości, bo mam dokładnie ten sam problem. Z Lublina to byłaby minimum dwudniowa wyprawa. Proponuję przenieść Wrocław gdzieś bliżej środka. :) Dzieję się u Was tyle ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też muszę dojechać. Na szczęście mam o wiele bliżej...

   Usuń
 8. Gdyby to tylko były Katowice, to z pewnością bym się wybrała, bo wydarzenie wydaje się być nie lada gratką dla moli książkowych :) Niestety, do Wrocławia trochę za daleko :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkrótce targi książek w Katowicach, zapewne będzie to miejsce spotkania sporej grupy blogerów:)

   Usuń
 9. Świetna inicjatywa :))) Popieram w całej rozciągłości :) Pozdrawiam piękny Wrocław :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Ach, to już za kilka dni! Do zobaczenia! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się cieszę:)Miło mi będzie poznać w 3D;) Do zobaczenia!

   Usuń