niedziela, 29 września 2013

Przyjaciel to skarb

Przyjaciel to skarb
Walter R. Brooks (1886-1958) to amerykański pisarz i poeta, autor opowiadań i powieści dla dzieci, znany z serialu komediowego „Koń, który mówi”, będącego adaptacją jego utworu. W latach 1927-1958 pisał dzieło swego życia, 26-tomowy cykl o prosiaczku Fryderyku, dotąd zupełnie nieznany polskiemu czytelnikowi. W kwietniu br. wydawnictwo Jaguar wydało dwa pierwsze tomy serii, w których poznajemy przygody przesympatycznych zwierząt mieszkających na farmie pana Beana.
„Wakacje Fryderyka” to pierwsza część cyklu, która stanowi relację z niezwykłej podróży. Poznajemy koguta Karola, kota Jinxa, psa Dżoka, konia Hanka, panią Wandę – krowę i wiele innych „osobistości” z zagrody pana Beana. Gospodarz nie jest zamożnym człowiekiem i nie stać go na remont pomieszczeń gospodarskich, budowę nowej stajni i kurników. W starych zabudowaniach hulają przeciągi, a zwierzętom zaczynają doskwierać jesienne chłody, co powoduje, że wpadają w paskudny nastrój. Znajoma jaskółka radzi im, by biorąc przykład z ptaków wyruszyć w poszukiwaniu cieplejszego klimatu. Zwierzęta zwołują zebranie i wyłania się grupa śmiałków, która postanawia zakosztować przygody. Jednak w drogę nie wybierają się wszystkie. Okazują się na tyle odpowiedzialne i obowiązkowe, że ustalają, które z nich muszą pozostać ze względu na pomoc w gospodarstwie pana Beana. Wkrótce kawalkada zwierząt rusza na południe.
Droga na Florydę okazuje się długa i pełna niebezpieczeństw. Dziwaczny pochód wzbudza sensację. Zwierzęta spotykają ludzi dobrych i podłych, wielokrotnie muszą wyplątywać się z prawdziwych tarapatów. Wiele się przy okazji uczą o miejscach, które mijają, ale także o sobie samych. Pojmują wagę przyjaźni, zmuszone są działać solidarnie i brać odpowiedzialność za pozostałych członków grupy.
Książka jest ilustrowana przez Kurta Wiesego, pisarza i ilustratora, który napisał 20 książek i opatrzył rysunkami ponad 300 publikacji innych autorów. Ilustracje są czarno-białe, ale zachwycają subtelnością, prostotą, ciepłem, a nawet leciutkim tonem satyry. Książka powinna być więc dla dzieci miłą odmianą, a w czytelniku dorosłym z pewnością wywoła uczucie nostalgii i czar wspomnień takich książek, jak „Doktor Dolittle”, „Muminki”, „Mary Poppins” czy innych – wydanych w podobnym stylu.
„Wakacje Fryderyka” to książeczka z mądrym przesłaniem, która powinna sprawić dużo radości zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Uczy, że warto mieć przyjaciół, ale przyjaźń trzeba pielęgnować. Pozwala zrozumieć, że każdy ma indywidualne cechy osobowości, z których nie należy kpić, tylko je doceniać i szanować. Daje nadzieję, że po marzenia zawsze warto wyruszyć, nawet jeśli wydają się trudne do osiągnięcia. Zapewnia sporo dobrej zabawy i humoru, a o tym, dlaczego podczas powrotu zamiast konia i krowy zwierzętom towarzyszyła zebra i pantera z rogami – warto przekonać się samemu…
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
tytuł oryginału: Freddy Goes to Florida
seria/cykl wydawniczy: Prosiaczek Fryderyk tom 1
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: 17 kwietnia 2013
ISBN: 9788376861937
liczba stron: 208


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:
6 komentarzy:

 1. Będę pamiętać o tek książeczce, gdy będę miała swoją pociechę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moj synek musi jeszcze ciut podrosnac (ma 3 lata), ale czuje, ze to bedzie jedna z jego ulubionych ksiazeczek :-). Zapisuje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jakąś bajką dla dzieci, którą oglądała swego czasu moja młodsza siostra w telewizji kojarzy mi się ta książeczka,

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już o tych tym cyklu i jestem zdziwiona, że dopiero teraz jest u nas wydawany. 26 tomów to niezwykle obszerna seria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w szoku, że aż tyle tomów ma ta seria. Może na pierwszy tom z czystej ciekawości się skuszę, ale już teraz wiem, że nie dam rady skompletować jej całej.

  OdpowiedzUsuń