sobota, 2 listopada 2013

"Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły", Walter R. BrooksLekcja samorządności i demokracji
Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły to drugi tom serii przeznaczonej dla dzieci, która swoją premierę miała w 1927 roku i powstawała przez kolejne 30 lat. W Polsce zainteresowano się cyklem dopiero w 2013 roku, lecz pomimo iż od daty napisania pierwszej części upłynął niemal wiek, książki Waltera R. Brooksa nie straciły nic ze swego wdzięku, a co zaskakujące – są nadal aktualne. Po przeczytaniu pierwszych części czytelnik powinien poczuć ulgę, nie musi bowiem kompletować całej serii ani zachowywać chronologii. Można sięgnąć po dowolną książkę cyklu, by bez przeszkód cieszyć się kolejnymi przygodami sympatycznych zwierzaków.
W znanym już nam gospodarstwie pana Beana dochodzi do prawdziwej rewolucji, która wystawia na próbę przyjaźń czworonogów. Pewnego dnia podczas wichury na farmę trafia dzięcioł o wielkopańskich manierach i prawdziwie arystokratycznym pochodzeniu. Ptak imponuje wiejskim zwierzętom i szybko się wśród nich zadomawia. Natomiast pan Bean ma poważny dylemat. Chce wyjechać wraz z rodziną na wymarzony urlop i zastanawia się, czy jego niezwykłe zwierzęta są na tyle zaradne, by samodzielnie podołać gospodarskim obowiązkom.
Aby zdobyć zaufanie gospodarza, zwierzęta postanawiają przekonać go, że potrafią sobie radzić z pieniędzmi. Zakładają pierwszy zwierzęcy bank. Chcą także przeprowadzić wybory w celu wyłonienia władz, co ma usprawnić pracę na farmie. Oczywiście wyniknie z tego wiele zabawnych perypetii i przygód, o jakich sympatycznym świnkom nawet się nie śniło…
Fryderyk, który w pierwszej części był tylko jednym z rezolutnych zwierząt udających się w podróż, tutaj wyrasta na postać pierwszoplanową. Staje się przewodnikiem po świecie, w którym miała zapanować demokracja, a zdominowały go przerośnięte ambicje i walka o pieniądze. Żeby wyzwolić siebie i przyjaciół z opresji, prosiaczek musi posłużyć się prawdziwie wyrafinowanym podstępem, ale najważniejsze, że przy okazji uczy się odpowiedzialności, słuchania mądrych doradców, szanowania przyjaciół i działania w grupie.
Historia, która może na pierwszy rzut oka może wydać się nieco zbyt skomplikowana dla dzieci, napisana jest w sposób lekki i dowcipny, niepozbawiona uroku i finezji. Z pewnością przyniesie dużo satysfakcji zarówno młodemu czytelnikowi, który z wypiekami na twarzy będzie śledził przygody zwierząt, jak i dorosłemu, który doceni głębię spostrzeżeń oraz trafność aluzji politycznych. Interesujący może wydać się także fakt, że ta książka zainspirowała George’a Orwella do napisania słynnego „Folwarku zwierzęcego”. Czy jest tak istotnie? Warto się o tym przekonać.
autor: Walter R. Brooks
tytuł: Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
tytuł oryginału: Freddy Goes to Florida
seria/cykl wydawniczy: Prosiaczek Fryderyk tom 2
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: 17 kwietnia 2013
ISBN: 978-83-7686-194-4
liczba stron: 278

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu:


                                                                                Serdecznie dziękuję:)


Recenzja opublikowana na stronie:17 komentarzy:

 1. Jako dziecko przepadałam za takimi pozycjami. W bohaterach- zwierzętach jak w zwierciadle odbijają się niektóre cechy ludzkie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już na początku Twojej recenzji miałam mgliste przeczucie, że Orwell musiał mieć coś wspólnego z tą książką. :) Kupiłam 2 pierwsze tomy z myślą o bratankach, ale teraz to już na pewno nie omieszkam sama przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mam polecić szczególnie, to właśnie drugi tom. Zauroczył mnie:)

   Usuń
 3. Kupiłaś mnie tą wzmianką o Orwellu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainspirowała Orwella? Uwielbiam takie smaczki! Ostatnio łaskawszym okiem spoglądam na książki "dla dzieci", bo czasem znajduję prawdziwe perełki. Tak było z Ozem, może tak będzie z Brooksem?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie, jeśli i dla dzieci, i dla dorosłych to w sam raz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chociaż nie jestem już pierwszej jakości to z wielką chęcią sięgnę po tą pozycję z ogromną przyjemnością! ;d

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydana tak dawno temu i nadal aktualna. Toż to skarb dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki to skarb dla dziecka, które kryje się w dorosłym...;)

   Usuń
 8. Na pierwszy rzut oka faktycznie ta książeczka wydaje się nieco skomplikowana, ale skoro twierdzisz, że to mylne wyobrażenie, to być może skuszę się na nią, chociaż najpierw wolałabym ja dokładnie przejrzeć, gdyż trochę nieufna ciągle jestem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam okazję przeczytać obydwie wznowione niedawno opowieści o prosiaczku Fryderyku i byłam nimi całkowicie zauroczona, mają w sobie mądrość i klimat dzieciństwa. Mam nadzieję, że kolejne tomy też się u nas ukażą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się orientuję, to następne dwa tomy ukażą się w styczniu 2014:)

   Usuń
 10. Czytałam juz wiele dobrego na temat tej książki i jestem jej bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń