czwartek, 9 stycznia 2014

Nowy portal biblijny: www.czasnabiblie.plWydawnictwo "M" informuje o pojawieniu się nowego portalu, który powstał jako odpowiedź na zachętę Jana Pawła II do rodzinnego czytania Pisma Świętego. "Czas na Biblię" jest inicjatywą społeczną, której zamierzeniem jest objęcie różnych środowisk i połączenie ich wokół Biblii oraz nauczania Papieża, który 27 kwietnia 2014 roku zostanie ogłoszony świętym.


link do strony internetowej: www.czasnabiblie.pl "Przygotujmy się na to wielkie wydarzenie, czytając w naszych domach Słowo Boże wraz komentarzami autorów, a przede wszystkim bł. Papieża.

Będzie to doskonałe wypełnienie jego życzenia i przyjęcie błogosławieństwa, którego udzielił na dwa tygodnie przed swoją śmiercią: Z  serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają słowo Boże - Jan Paweł II, 19 marca 2005 r." źródło tekstu


***


Kacper, Melchior i Baltazar - /fragment artykułu/ źródło

Marcin Majewski  

6 stycznia obchodzimy jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt – Trzech Króli; jego początki sięgają już III wieku. Jeśli chcielibyśmy trzymać się tylko tekstu biblijnego, to ani nie byli to królowie, ani nie wiemy ilu ich było, jak mieli na imię i kiedy to się stało. Ewangelia św. Mateusza mówi nie o królach, lecz o magoi – czyli uczonych, zwłaszcza tych badających ruchy planet i gwiazd. Ich liczba, dla nas tak oczywista, utrwaliła się tylko na podstawie liczby darów. Imiona zostały im przypisane w tradycji średniowiecznej. A ustalona data, zresztą tak jak Bożego Narodzenia, pochodzi z wczesnochrześcijańskiej tradycji, rozwijanej najpierw na Wschodzie. Co się jednak kryje za imionami tajemniczych Mędrców ze Wschodu? 

KACPER
Imię Kacper pochodzi z języka perskiego. Swymi początkami sięga czasów przed-Chrystusowych, gdy Żydzi po dramatycznym doświadczeniu niewoli babilońskiej znaleźli się właśnie pod wpływami perskimi. W języku perskim słowo gizbar – od którego pochodzi imię Kacper – oznaczało funkcję osoby przechowującej skarbonę, stróża skarbca, skarbnika. „Kacper” byłby więc naszym „zarządcą”, „skarbnikiem”, dziś nawet „komornikiem”, w każdym razie kimś, kto ma do czynienia z zarządzaniem pieniędzmi.
Słowo גיזבר gizbar zostało zapożyczone do języków hebrajskiego i aramejskiego – i wykorzystane w Księdze Ezdrasza w 1,8 i 7,21 właśnie jako określenie funkcji skarbnika. W Nowym Testamencie greckiego odpowiednika tego słowa trzeba szukać np. w Łk 16,1: Powiedział też do uczniów: Pewien bogaty człowiek miał zarządcę (gr. oikonomos; od tego „ekonomia”). Potwierdza się rola Kacpra, jako zarządzającego skarbem, złotem czy majątkiem. Do dziś w niektórych ortodoksyjnych synagogach skarbnik jest określany po hebrajsku właśnie jako gizbar. Być może to mędrzec o tym imieniu przyniósł Jezusowi w darze złoto...

3 komentarze:

  1. Portal do fajna sprawa, widziałam już informację o nim na FB :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa inicjatywa. Godna polecenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie też na niego dzisiaj trafiłam - świetny portal! Dużo ciekawych artykułów. Fajnie, że powstaje tyle ciekawych miejsc dotyczących wiary - świetna jest też stacja7 a jak ktoś ma ochotę czytać Biblię w Internecie to przede wszystkim TwojaBiblia.pl :)

    OdpowiedzUsuń