czwartek, 20 marca 2014

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARIUSZEM URBANKIEM19 marca br. w Salonie Literackim Michała Jagiełły (pisarza, poety, eseisty,taternika i alpinisty) w Bibliotece Śląskiej w Katowicach gościł Mariusz Urbanek, autor popularnych i cenionych biografii („Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie”, „Zły Tyrmand”, „Kisiel”, „Waldorf”, „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”, „Brzechwa. Nie dla dzieci”, „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”)Autor w sympatyczny i ciepły sposób opowiadał o początkach swojej twórczości, o pracy magisterskiej, która stała się jego debiutem i przetarła szlak pisarski;  o fascynacji postaciami, które stały się bohaterami jego biografii; o pracy w archiwach i interesujących rozmowach z osobami, które osobiście zetknęły się z jego bohaterami. Pojawił się wątek czarnej legendy, która towarzyszyła Bolesławowi Wieniawie-Długoszowskiemu, pisarz wspomniał o wywiadzie z Barbarą Hoff, drugą żoną Tyrmanda, który opublikowany został dopiero we wznowieniu książki; słuchacze dowiedzieli się jak wspomina Tyrmanda  tajemnicza Bogna, dziewczyna, którą pisarz wprowadzał w świat bohemy; na czym polegała nadgorliwość żony Władysława Broniewskiego i dlaczego utrudniła życie biografom swojego męża… Wreszcie zapytany o plany – pisarz zdradził, że myśli o napisaniu biografii Gałczyńskiego. Nie wiem jak Wy, ale mimo, iż podobna pozycja ukazała się w Znaku, to w tym wypadku uważam, że od nadmiaru głowa nie boli. Z niecierpliwością będę czekać na Gałczyńskiego rozpracowanego przez Mariusza Urbanka…


                

10 komentarzy:

 1. Kurcze, zazdroszczę ci strasznie tego spotkania z p. Urbankiem. Uwielbiam biografie jego autorstwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. I tu się dołączam z uczuciem zazdrości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa postać, również czuję nutkę zazdrości ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A to mi przypomina, że "Brzechwa..." czeka na czytniku. Takie sobie spotkanie z Urbankiem zorganizuję;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo żałuję, że nie udało mi się przyjechać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ Ci zazdroszczę spotkania!!! Uwielbiam takie imprezy! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja właśnie pochłaniam "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" i strasznie ci zazdroszczę tego spotkania. Pięknie musiało być:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, zazdroszczę Ci tego spotkania z autorem. Czytałam kilka książek tego autora, a "Brzechwę. Nie dla dzieci” uwielbiam, to jedna z lepszych jakie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne są takie autorskie spotkania.
  Mam biografię Broniewskiego, tylko czytać.
  O biografii Tuwima pisano różnie. Może kiedyś z biblioteki pożyczę, o nim i o Brzechwie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki tego autora zawsze reprezentują wysoki poziom. Podejrzewam, że z Gałczyńskim też świetnie sobie poradzi. :)

  OdpowiedzUsuń