piątek, 9 stycznia 2015

Skojarzenia: Samotność


fragment opowiadania "Milczenie", z książki: "Uciekinierka", Alice Munro

 „(…) pewnego lutowego dnia, Juliet stała po pracy pod wiatą przystanku autobusowego w miasteczku uniwersyteckim. Deszcz już nie padał, na zachodzie widać było pasmo czystego nieba, czerwone od słońca, które zaszło nad cieśnina Georgia. Ten znak wydłużających się dni, obietnica nowej pory roku, podziałał na nią w nieoczekiwany i miażdżący sposób.

Juliet zdała sobie sprawę, że Eric nie żyje.

Tak jakby przez cały czas, kiedy mieszkała w Vancouver, gdzieś czekał, czekał, żeby się przekonać, czy Juliet do niego wróci. Jakby możliwość bycia z nim wciąż pozostawała kwestią otwartą. Odkąd tu przyjechała, nadal żyła z Erikiem w tle i nie całkiem do niej docierało, że jego już nie ma. Nic z niego nie zostało. Pamięć o nim znikała z codziennego, zwyczajnego świata.

A więc to jest żałoba. Juliet czuje się tak, jakby ktoś wlał w nią worek cementu, który szybko stwardniał. Ledwo może się poruszyć. Wejście do autobusu, wyjście z autobusu, przejście kilku przecznic do jej budynku (dlaczego tu mieszka?) przypomina wspinanie się po stromej skale. A teraz musi to ukryć przed Penelopą.

Przy kolacji Juliet zaczęła się trząść, ale nie mogła rozluźnić palców, żeby odłożyć nóż i widelec. Penelopa obeszła stół i wyprostowała jej palce.

– To tatuś, prawda? – powiedziała.                
Później Juliet powtórzyła paru osobom, takim jak Christa, że były to najbardziej rozgrzeszające i najczulsze słowa, jakie ktoś do niej kiedykolwiek powiedział”.


***
* Obraz pochodzi z 1927 roku. "Automat" to nazwa restauracji typu fast-food, które stały się popularne w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Dzieło znalazło się w 1995 roku na okładce magazynu "Time" jako ilustracja do artykułu na temat kondycji psychicznej mieszkańców współczesnych miast. Płótno jest własnością Centrum Sztuki miasta Des Moines, w stanie Iowa.


***

Strona, na której można znaleźć sporo informacji na temat biografii i twórczości
 Edwarda Hoppera:
***

6 komentarzy:

  1. Masz prawdziwy talent, jeśli chodzi o zestawienie obrazów oraz literackich tekstów w taki sposób, by tworzyły spójną i harmonijną kompozycją, wzajemnie się uzupełniającą. Obraz jest bardzo wymowny - najbardziej podoba mi się jego tło, ta mieszanina mroku i światła za plecami kobiety.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, obraz jest rzeczywiście wymowny. Wyziera z niego smutek, to da się wyczuć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne! I mam "Uciekinierkę":)

    OdpowiedzUsuń