sobota, 11 kwietnia 2015

POWIEŚĆ GRAFICZNA, CZYLI STEPHEN KING JAKIEGO NIE ZNAMY


 Rewolwerowiec: Początek podróży - VI tom komiksu inspirowanego epicką sagą "Mroczna Wieża" Stephena Kinga (przy jego współudziale)
Scenariusz: Peter David, Robin Furth
Ryszunek: Richard Isanove, Sean Phillips
Szkic: Joe Quesada
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Albatros


Stephen King jest twórcą wyjątkowym – nie tylko dlatego, że jego książki wymykają się jednoznacznej kwalifikacji gatunkowej, również dlatego, że po ukończeniu pisania nigdy nie uwalnia się w pełni i nie „odcina” od świata, jaki wykreował w danej powieści. Chętnie nawiązuje do niego i do swych bohaterów (chociażby poprzez aluzje) w kolejnych. Pisarz nie tylko eksperymentuje z formami, ale też skwapliwie inicjuje, patronuje bądź współtworzy filmowe, teatralne, a nawet operowe adaptacje swych dzieł. Który z wykreowanych światów jest mu najbliższy? King wyznaje, iż za swoje opus magnum i ukoronowanie twórczości uważa epicką sagę wchodzącą w skład cyklu Mroczna Wieża, którą pisał w latach 1970-2012 i której poświęcił 42 lata życia.

Inspiracją do napisania Mrocznej Wieży były: poemat Childe Roland to the Dark Tower Came Roberta Browninga, Ziemia jałowa Thomasa Eliota, a także Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Child - to średniowieczne angielskie określenie rycerza, który nie został jeszcze poddany próbie; stało się ono punktem wyjścia dla stworzenia postaci Rolanda i zdefiniowało jego młodzieńcze losy...


CIĄG DALSZY TUTAJ


Recenzja opublikowana na portalu:


Ilustracje pochodzące z komiksu: Rewolwerowiec. Początek podróży
10 komentarzy:

 1. Cóż ja mogę napisać. Kocham Kinga i na pewno nigdy się to nie zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tylko zwróć uwagę, że to VI tom. To dziwna część, bo znowu zaczyna się od początku. Kto jednak zna "Mroczną Wieżę" ten wie, że to nie żadna wada... Można spokojnie od tego tomu zaczynać.

   Usuń
 3. I pomyśleć, że ja nie znam jeszcze Kinga , w żadnym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjrzałam się ilustracjom - całkiem fajna kreska. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam te rysunki. Bardzo fajnie oddają klimat książki! Na pewno będę je mieć! Poza tym uwielbiam tego autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te ilustracje są znakomite. King nadal zaskakuje odbiorców. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet nie wiedziałam, że powstała taka powieść :)

  OdpowiedzUsuń