czwartek, 24 grudnia 2015

Wigilia w obrazach


Wigilia. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigiliare” – czuwać. Zgodnie z tradycją, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda na niebie, zasiądziemy do wspólnej wieczerzy.Tym samym rozpoczniemy rodzinne święta pełne tradycji, których początki giną w mrokach niepamięci. Wieczór wigilijny jest jedną z najważniejszych uroczystości rodzinnych, do dziś pielęgnujemy wiele ludowych zwyczajów i religijnych obrzędów. Niektóre przejęliśmy z sąsiednich państw, inne są typowo polskie. Na stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Nasi przodkowie tak obmyślili jadłospis, by uwzględniał wszystkie płody rolne. Zwyczaj strojenia choinki przywędrował do nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku i pochodzi z Niemiec.Dzielenie się opłatkiem jest tradycją typowo polską. Po wieczerzy jest czas na śpiewanie kolęd, których początków należy szukać w żywej szopce wystawionej w 1223 roku przez św. Franciszka z Asyżu i jego współbraci. Po kolacji wręczymy sobie prezenty, a ostatnim obrzędem wigilijnym jest wspólne wyjście na pasterkę, na tradycyjne, wspólne czuwanie.

                       
Wszystkim życzę tradycyjnej wigilii, której towarzyszyć będzie okruch 
magii uchwyconej w obrazach, serdecznych rozmów przy stole 
i kolędowania, cieszenia się swoim towarzystwem, 
potrawami i prezentami. 
Wesołych Świąt!


13 komentarzy:

 1. Wesołych Świąt :* Niech będzie rodzinnie i radośnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie ujęłaś magię świąt dawnych lat. :-) Aż się nostalgicznie zrobiło. Przy okazji Olu życzę Ci zdrowych, pogodnych Wesołych Świąt, a w 2016 roku realizacji marzeń i planów. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałych Świąt niczym z pięknego obrazu. który będziesz pamiętała przez cały rok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudne te obrazy. Wesołych Świąt oraz bogatego, książkowego Mikołaja!

  OdpowiedzUsuń
 5. Viggo Johansen oczarował mnie swoim obrazem. Słyszę niemal kolędy, śpiewane przez tę wesołą gromadkę.

  Przy okazji pragnę złożyć świąteczne życzenia - zdrowia, szczęścia oraz czasu, który będziesz mogła wykroić ze zgiełku codzienności, tak by zanurzyć się w świecie książek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Olu! Bardzo lubię malarstwo Bronisławy Rychter-Janowskiej, to idealny obraz, aby poczuć świąteczny nastrój. :-) Życzę Ci takich Świąt, jak na wybranych przez Ciebie obrazach: ciepłych, rodzinnych, spokojnych, pełnych światła. Pozdrawiam Cię gorąco. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdrowych i radosnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz szczęśliwego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Urokliwe te obrazy...choinka, rodzina ...kiedyś był to czas przezywany bardziej rodzinnie.....dzisiaj wiele odciąga od choćby wspólnego kolędowania.
  Błogosławionych Świąt Olu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdrowych, Wesołych Świąt, spełnienia marzeń, samych sukcesów i realizacji celów oraz wszystkiego najlepszego Nowym Roku.:-)

  Pozdrawiam,
  www.kosmetykiani.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Radosnych Świąt!
  Piękne obrazy wybrałaś, a ich tematyka układa się (Ty ułożyłaś) w opowieść - bożonarodzeniowy jarmark, ubieranie choinki, przygotowywanie potraw, świętowanie, pasterka i najważniejsze - narodzenie Dzieciątka, jako wyczekiwany finał tych świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba nigdy nie wyjdę z podziwu nad techniką malarską Caravaggia. :))

  OdpowiedzUsuń