środa, 29 marca 2017

W zapowiedziach - biografia Prusa! /materiały prasowe/Na tropie najbardziej tajemniczego polskiego pisarza10 maja 2017 roku  nakładem Wydawnictwa ZNAK ukaże się książka Moniki Piątkowskiej:
PRUS. Śledztwo biograficzne


  Wraz z biografią (w serii 50 na 50) zostaje także wznowiona  Lalka Bolesława Prusa - polska powieść wszech czasów z ilustracjami Kazimierza Manna.
Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę.

Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza genialnego i nie docenianego przez współczesnych, prześladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie, lecz prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości.

Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka książki Życie przestępcze w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).

(info. Wyd. Znak)

7 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo interesująco.
  Trzeba będzie sponsora poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko sięgam po biografie, chociaż w tym roku przeczytałem już jedną. Za namową pani bibliotekarki poznałem żywot Tuwima, który okazał się niezwykle interesującym artystą. Być może podobna sytuacja powtórzy się z Prusem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że książka szybko do mnie trafi, ale pewnie będzie musiała poczekać na swoją kolej na przeczytanie;) Zastanawiałam się też nad nowym wydaniem "Lalki", ale okładka (jak właściwie większość z serii 50 na 50) zupełnie mi nie odpowiada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem dość przywiązana do mojej "Lalki", która stoi na honorowym miejscu od lat. Ale biografia Prusa - to prawdziwa gratka:) Nie dałabym jej czekać:)

   Usuń
 4. Na pewno przeczytam tę książkę. "Lalkę"uważam za najlepszą polską powieść i od zawsze uważam, że gdyby Prus nie urodził się w Polsce pod zaborami, a na przykład we Francji, zrobiłaby międzynarodową karierę i byłaby czytana na całym świecie. Dla mnie czytanie tej biografii będzie zapewne prawdziwą przyjemnością. :-)

  OdpowiedzUsuń