środa, 4 kwietnia 2018

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy - książka z naklejkami dla dzieci


 Ilustracje: Justyna Styszyńska
Tekst: Michał Koziński
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 44
Data premiery: 12.03.2018
Wiek: 4+


Dorosły, który czyta swoim pociechom wie, że dobór lektur do wieku dziecka jest sprawą ważną (w zasadzie kluczową), ale też sprawia wiele frajdy. Sytuacja się komplikuje, gdy mamy pociechy w różnym wieku i wybierając książkę przed snem - trzeba trafić nie tylko w różne gusta, ale i  w potrzeby... Tak właśnie jest u nas. Starszy Brat (lat siedem) lubi lektury z dynamiczną akcją, napisane z pazurem i z poczuciem humoru. Młodszy (trzy lata) preferuje kolorowe ilustracje, a jego opowieści powinny być znacznie bardziej sielskie... Trochę trwało zanim osiągnęli biegłość w trudnej sztuce kompromisu (pierwsza historyjka dla Młodszego Brata, druga dla Starszego). Dzisiaj stanowią już zgraną drużynę i mają coraz więcej wspólnych lektur. Ponieważ jednak wychowując dzieci nieustannie musimy być gotowi na zmiany – okazuje się, że właśnie wkraczamy w zupełnie nowy etap…
Starszy Brat nauczył się czytać, więc chłopcy czasem zamykają się w pokoju i sami zajmują się swoimi lekturami. To znaczy: Starszy Brat czyta, a Młodszy słucha z przejęciem. Piękny obrazek... Ale, żeby ta chwila trwała – trzeba zadbać o nowy rodzaj lektur. W naszym przypadku książka powinna posiadać interesujące ilustracje i stosunkowo krótki i nieskomplikowany tekst – i (oczywiście) mieć w sobie to „coś”, co przykuje uwagę chłopców na dłużej.

Strzałem w dziesiątkę okazała się książeczka zaprojektowana przez Justynę Styszyńską (nauczycielkę; absolwentkę wydziału grafiki na Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Naszym ostatnim nabytkiem była bajka o niedźwiedziej rodzinie z Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego nie chcemy jeszcze zupełnie zmieniać tematyki i książka z naklejkami pt. „Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy” okazuje się idealna. Justyna Styszyńska jest pomysłodawcą (projektantką) publikacji oraz autorką ilustracji, a tekst został napisany przez Michała Kozińskiego. Książka składa się z kilku części. Jest opowieścią o górach i górskich zwierzętach.

Ilustracja książki [żródło]


Nietrudno się zorientować, że w tej publikacji najważniejszym elementem komunikacji (a zarazem jej największym atutem) – jest obraz. Obrazy, a w zasadzie barwne grafiki – tworzą opowieść samą w sobie – ukazują zwierzęta w ich naturalnym środowisku i w naturalnych sytuacjach. Zwięzłe opisy (żadnego przeładowania informacjami) – uzupełniają przekaz. Dzięki temu dziecko oswaja się z górskim krajobrazem, poznaje (oczywiście w pigułce) historię powstania i budowę gór, przygląda się ich najważniejszym mieszkańcom.Autorzy książki nie poprzestali na barwnych grafikach i krótkich informacjach dotyczących poszczególnych zwierząt. Trzeba przyznać, że postarali się, by wciągnąć dziecko w zabawę i wyzwolić w nich kreatywność. Na kolejnych stronach zamieścili kilka pustych planszy, które dzieci mogą uzupełnić naklejkami według własnego uznania. Oprócz tego – przy opisie i ilustracjach poszczególnych zwierząt – znajdują się pewne ułatwienia – barwne plamy, które odpowiednio uzupełnione naklejkami przedstawiające oczy, uszy i nosy – pozwalają stworzyć samodzielnie własne portrety zwierząt. Wszystkie niezbędne elementy anatomii zwierząt oraz ich sylwetki znajdziemy w tyle książki. Niektóre elementy są dość małe i zmuszają dzieci do wysiłku i precyzji. Ważne jednak, że naklejki można używać wielokrotnie, co przedłuża zabawę, a nawet umożliwia eksperymentowanie. Dodać przy okazji należy, że autorzy sami nakłaniają do takich badań; zachęcają, by sprawdzić jak cudacznie wyglądałyby zwierzęta z zapożyczonymi elementami anatomicznymi, np. niedźwiedź z dziobem orła… Po takim doświadczeniu - dziecko będzie pewne, że Matka Natura zrobiła to najlepiej: dokładnie wiedziała jak przystosować zwierzęta do warunków, w których żyją...
Książeczka o mieszkańcach gór ukazała się stosunkowo niedawno, ale seria zaprojektowana przez Justynę Styszyńską jest już dobrze znana. Wcześniej ukazały się publikacje o zwykłych-niezwykłych mieszkańcach łąk, lasów i biegunów.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu:
4 komentarze: